Kenneth
40 år, København
Jeg har valgt at oprette en profil på Onlinecasting, fordi jeg ønsker at udforske universet af film og reklamer med min stemme som redskab. Gennem årene har jeg arbejdet som kommentator, podcast-vært og foredragsholder, og nu vil jeg prøve kræfter med nye udfordringer i denne spændende branche.
Jeg har allerede en vis erfaring inden for feltet, da jeg tidligere har optrådt som skuespiller på forskellige sociale medie-platforme for TV2, Mediano og Viaplay, hvor jeg har arbejdet. Dette har givet mig en forsmag på mulighederne og potentialet i denne verden.
Som person er jeg omhyggelig, jordnær og troværdig. Jeg har speaket 500-600 fodboldkampe samt flere hundrede andre sportsbegivenheder. Dette har givet mig en unik evne til at arbejde med stemmen effektivt, og jeg er trænet i hurtigt at justere intensiteten efter behov.
En sjov og uforglemmelig oplevelse i min karriere var, da jeg fik min første opgave som fodboldkommentator med kun 2 minutters varsel! Uden tid til nervøsitet lærte jeg hurtigt at være omstillingsparat og gribe chancen, når den opstår.
