Ingrid
21 år, Aarhus
Jeg er født og opvokset i Silkeborg, hvor
jeg har spillet teater siden jeg var 10 år gammel, og min ambition er at blive uddannet skuespiller.
Jeg har gået et år på Ryslinge teaterhøjskole, hvor jeg har medvirket i forskellige forestillinger, heriblandt to selvskabte dogmeforestillinger, i samarbejde med Det Kongelige Teater, i Skuespilhuset.
Derudover har jeg medvirket i en danseforestilling på Heartland, også i forbindelse med Ryslinge højskole.
Jeg har fået grundtræning i fysiodrama, Meisner teknik, stemmetræning og sangundervisning, samt kurser i performance kunst og kontaktimpro.
Min danseundervisning er primært i form af kurser i pop, comtemporary og en lille smule ballet.
Sammen med nogle af mine venner fra højskolen, har jeg været med til at starte en vækstlagsteatergruppe, hvor vi arbejder på at få en forestilling op at stå til vinteren 26/27.
Min erfaring med sang, stammer primært fra kor, både som barn og voksen. Jeg har også modtaget enkelte solo timer.
Før dette har jeg primært arbejdet med teater på amatørscener i Silkeborgområdet, fra 2014-2019.
Min film og tv-serie erfaring, er udelukkende med statistopgaver, i selvproducerede kortfilm på Silkeborg Gymnasium.
Udover dette har jeg medvirket som statist i tv-serien “Drengene” af Jonas Risvig.




