Felix
17 år, Odense
Jeg har oprettet mig på Onlinecasting, fordi jeg har en stor interesse i at prøve kræfter med at medvirke i film, serier og reklamer og dermed få nye, spændende og anderledes oplevelser. Jeg synes, det er både sjovt og udfordrende at være foran et kamera, hvor jeg får mulighed for at træde ind i nye roller og situationer, som adskiller sig fra hverdagen. Det motiverer mig at kunne udfordre mig selv, skubbe mine egne grænser og udvikle mig personligt gennem kreative projekter.
Samtidig ser jeg Onlinecasting som en oplagt mulighed for at lære mere om skuespil, filmproduktion og det kreative arbejde, der foregår bag kulisserne. Jeg er nysgerrig på hele processen – fra forberedelse og instruktion til det færdige resultat – og jeg har en stor lyst til at lære nyt og forbedre mig undervejs. For mig handler det ikke kun om at stå foran kameraet, men også om at opnå erfaring, indsigt og forståelse for branchen som helhed. Derudover er det selvfølgelig også en ekstra motivation, at man kan tjene lidt penge, mens man arbejder med noget, man finder både interessant og meningsfuldt.
Min erfaring inden for skuespil er indtil videre begrænset til teater fra min skoletid, hvor jeg har fået en grundlæggende forståelse for at optræde foran andre, samarbejde med forskellige mennesker og følge instruktioner. Selvom min erfaring er begrænset, er jeg meget åben, engageret og ivrig efter at udforske mere inden for film- og reklameverdenen og lære gennem praktisk erfaring.
Derudover fylder fodbold en stor del af mit liv og er noget, jeg er meget passioneret omkring. Jeg elsker at tage rundt og opleve kampe på forskellige danske fodboldstadions, hvor stemningen og fællesskabet virkelig motiverer mig. Jeg er også uddannet fodbolddommer, hvilket er en hobby, der betyder meget for mig. At være dommer har lært mig at bevare overblik, træffe hurtige beslutninger og holde fokus – også i pressede situationer – hvilket jeg ser som klare fordele, når man arbejder foran et kamera.
Alt i alt er jeg klar på nye eventyr og spændende oplevelser i denne kreative og dynamiske branche. Jeg møder op med en positiv indstilling, stort engagement og en oprigtig lyst til at lære og udvikle mig gennem de muligheder, Onlinecasting kan tilbyde.
