Nina
12 år, Aarhus
Jeg har oprettet en profil på Onlinecasting, fordi jeg gerne vil medvirke i film og reklamer samt få nogle sjove oplevelser undervejs. Tidligere har jeg arbejdet som børnemodel, og jeg elskede det virkelig! Jeg er ivrig efter at lave flere reklamer og deltage i flere kommercielle jobs.
Jeg har erfaring som børnemodel, hvor jeg både fik taget billeder og medvirkede i reklamevideoer. Det var spændende og gav mig en masse selvtillid foran kameraet.
Som person beskriver jeg mig selv som en konkurrencepræget danser, der er vant til at holde hovedet koldt i pressede situationer. Jeg har haft fornøjelsen af at deltage i VM dansekonkurrencer og danser både solo og i grupper. Udover dans nyder jeg at synge og være kreativ i min fritid.
En sjov oplevelse fra branchen var, da jeg som lille børnemodel kunne se mig selv i Bilka-bladene og på store plakater rundt omkring i Bilka, samt i reklamevideoer online. Det var utroligt, at være en del af noget, der nåede ud til så mange mennesker!
