Isabella
26 år, Storkøbenhavn
Jeg har altid haft en stærk interesse for teater, film og skuespil, og det har været en naturlig del af mit liv i mange år. Jeg har dyrket teater fra en tidlig alder og har blandt andet gået på højskole med teaterlinje, hvor jeg medvirkede i flere forestillinger. Senere har jeg også taget forløb på en film-dagshøjskole, hvor jeg fik et endnu dybere indblik i arbejdet foran kameraet og den tekniske del af filmproduktion. Det har givet mig et solidt fundament som skuespiller og en forståelse for både scenisk og filmisk formidling.
Udover teater- og skoleprojekter har jeg medvirket i forskellige tv-serier og reklameproduktioner, hvor jeg har haft roller foran kameraet. Det har lært mig at arbejde professionelt på set, tage instruktion hurtigt og skabe det rette udtryk i situationen.
Parallelt har jeg i flere år arbejdet som model på fuld tid. Jeg har været til utallige castinger, lavet kampagner, modeopgaver, reklamejobs og gået fashionahows, hvilket har givet mig en bred erfaring med at tilpasse mig forskellige produktioner og udtryk. I den forbindelse har jeg også medvirket i musikvideoer, blandt andet i hovedrollen i Sivas’ video “Sidste Timer”.
Jeg trives på produktioner, hvor jeg kan være en del af det kreative samarbejde og bidrage med energi og professionalisme. Det føles naturligt for mig at være foran kameraet, og jeg elsker at udfordre mig selv med nye roller og koncepter, samt modelarbejde. Jeg søger primært jobs inden for kampagner, reklamer og musikvideoer, men er meget åben for alle kreative projekter, hvor jeg kan bringe både min erfaring og mit udtryk i spil.
