Flora
18 år, København
Ja, jeg er en pige, teenager mere præcist, der elsker kunsten. I alle former. Jeg er mest dedikeret til forfatterskab hvor min sande passion ligger, men jeg er også meget glad for skuespil. Jeg elsker hvordan man kan vise sine følelser gennem fiktionelle karakterer. Som selvudnævnt forfatter går jeg meget op i karakterudvikling, og at karaktererne hver især skal have deres eget specielle udtryk.
Jeg har været teaterskuespiller for teaterforeningen Limenas i Birkerød, som jeg var meget glad for. Jeg øver også lidt skuespil derhjemme. Jeg har ikke meget indblik i filmens verden, men jeg er villig til at lære mere. Jeg vil selv sige at jeg er meget tålmodig og empatisk, hvilket giver mig et godt indblik i hvordan andre føler og tænker. There’s good in all people (or most people that is).
Jeg vil sige at jeg har et usædvanligt stort ordforråd på dansk, og at mit engelske slet ikke er værst. Jeg kan også lidt fransk, men jeg må indrømme at det er sparsomt????. Jeg er ret god til udtale i mange sprog, synes jeg dog.
Elsker 80-musik og 60-musik (især Queen, Tears For Fears, The Beatles, ABBA osv.). Af moderne musik kan jeg godt lide Imagine Dragons og hvad jeg ellers lige falder over. Jeg kan også lide at synge (selvom jeg ikke er særlig god til det) og jeg kan også spille en lille smule på klaver. Men det er også sparsomt.
Jeg ELSKER at læse (hvis det er nogle gode bøger med interessante karakterer) og se serier/film. Jeg er især glad for Fantasy hvor jeg har både læst og set LOTR, Harry Potter og Six of Crows-duologien. Undskyld, nu lader jeg det vist løbe lidt af med mig??. What I’m trying to say is: Jeg er meget interesseret og fascineret af kunstens verden. Både musik, film og bøger.
Ses måske - until we meet again! (Måske…)
