
Amalie
17 år, Ringsted
Jeg elsker at spille teater og være på filmoptagelse. Jeg er pligtopfyldende og arbejder med engagement og begejstring på at nå de mål, jeg sætter mig for. I min fritid går jeg til drama-, sang og danseundervisning flere gange om ugen, da jeg er elev på Eventyrteaterets dramaskole, musicalskolen Central Youth, dramaskolen "Scenekunst", og Akademi K, Jeg er også aktiv i den lokale amatørteaterforening SPAMUS. Jeg har spillet med i flere musicals (amatørniveau) . Jeg er vild med hele processen omkring en teaterproduktion og nyder samspillet med de andre skuespillere. Jeg lever mig ind i mine roller med liv og sjæl, og jeg får at vide at jeg stråler, når jeg står på scenen.
Jeg har haft statistroller i flere TV serier, spillefilm, kortfilm, kampagner og musikvideoer, Jeg har været skuespiller i 3 kortfilm som jeg har skrevet manuskript til og været med til at producere. Jeg synes, at det er spændende, sjovt og lærerigt at være med på film set og få viden om, hvordan en filmproduktion foregår.
Jeg møder altid velforberedt og med en positiv indstilling.
Jeg er fleksibel og er klar til at køre langt for roller og har forældre og bedsteforældre som støtter op om min passion for skuespil (bl.a. med kørsel).