
Olivia
15 år, København
Jeg hedder Olivia, jeg er 11 år og jeg elsker at danse, synge og optræde.
Jeg har meget disciplin og øver mig i dans og sang dagligt i mit hjemmestudie.
Jeg går til dans 9 timer om ugen hos Sofie Østergaards dansestudie BeatJump, hvor jeg også tager performance og attitude timer, men i øjeblikket foregår det online pga. corona.
Jeg elsker at stå på scenen til dansekonkurrencer og min danselærer stiller mig ofte forrest, fordi hun siger, at jeg er god til koreografierne og fordi jeg har en god udstråling. 😊
På danseskolen lærer vi meget om at spille skuespil, mens vi danser, fordi vi fortæller en historie gennem dansen og det kan jeg rigtig godt lide.
Jeg er med i børneserien Bertil og Bæltetasken, som sendes på TV2. Det er så sjovt at være på settet sammen med alle de andre skuespillere og alle der er med i produktionen.
Jeg har også lavet reklamefilm, hvilket altid er skægt, fordi det går stærkt, der sker så mange ting og alle er altid rigtig glade.
Jeg håber virkelig meget, at I vil give mig chancen for at vise hvad jeg kan.
Hilsner fra mig, som ofte får at vide, at jeg er en dejlig pige, der altid er positiv, spreder god energi og smilende.