
Emma
25 år, København
Hej! Jeg er en 19 årig frisk og perfektionistisk pige, som er god til at tilpasse sig og som er meget fleksibel med dag og tidspunkt, da jeg er i gang med mit første sabbatår efter gymnasiet. Jeg er en meget social person og elsker at møde nye mennesker! Bliver derfor også hurtigt rastløs hvis jeg sidder derhjemme for længe. Det betyder dog ikke at jeg ikke kan håndtere ventetid i andre sammenhænge.
Siden jeg var helt lille har jeg altid gerne villet udforske skuespillerverdenen og jeg har interesseret mig meget for scenekunst i form af dans, sang og skuespil siden jeg var 3 år gammel, hvor jeg startede til dans. Siden da har jeg gået på 6 forskellige danseskoler (Herunder Copenhagen Dance Space og Hotstepper), blevet undervist i 8 forskellige stilarter af mange forskellige undervisere og deltaget i utallige danseshows på bl.a Det Kongelige teater og Edison Teatret. Jeg stoppede dog med at danse da jeg begyndte i gymnasiet, da jeg følte at jeg burde fokusere på min uddannelse og siden da har jeg udelukkende deltaget i skoleopsætninger som statist og danser. Udover dette har jeg gået til sangundervisning i ca. 2 år, men i dag synger jeg dog kun for sjov og i brusebadet.
Ift. til skuespil har jeg altid haft en lillepige drøm om at blive skuespiller, som jeg gerne for alvor vil tage hul på nu. Jeg har ikke meget erfaring endnu, men jeg gør op for det med entusiame, nysgerrighed og ønsket om at lære.